Przedziwny świat śluzowców (Myxomycetes)» Wstęp

Czym są śluzowce?

» Trochę systematyki
» Żywot śluzowca
» Czas "owocowania"
» To się rusza!
» Gdzie szukać?
» Wrogowie
» Trochę historii
» Znaczenie śluzowców» Galeria śluzowców» O projekcie
» Kontakt

» Linki


Aktualizacja:
2014-09-01


stat4u  Przedziwny świat śluzowców (Myxomycetes)

Znaczenie śluzowców


No cóż, jak się przypuszcza, znaczenie śluzowców dla świata jest zapewne niewielkie. Można wręcz sądzić iż nagłe zniknięcie tych organizmów nie wprowadziłoby większego zamieszania w przyrodzie. Zapewne odczułyby to zwierzęta które żywią się śluźnia lub ich zarodnikami. Jednak nie wiadomo obecnie, czy gatunki te są na tyle wyspecjalizowane by ewentualnie wymrzeć wraz ze śluzowcami, czy też byłyby w stanie przerzucić się na inne źródło pożywienia.

Być może odrobinę też zmniejszyłoby się tempo rozkładu martwej materii organicznej - śluzowce wydzielając na zewnątrz enzymy trawienne, zapewne odrobinę przyczyniają się do jej rozkładu, jednak na ten temat wiadomo bardzo niewiele, nie prowadzono w zasadzie takich badań. Nawet jeśli jakiś wpływ mają, to zapewne jest on niemalże niezauważalny. W tym zakresie praktycznie cały ciężar spoczywa na grzybach i ich nagłe zniknięcie praktycznie zatrzymałoby ten proces, a świat zostałby zasypany "odpadami" - martwymi liśćmi, gałęziami, ciałami zwierząt... Byłby to kataklizm na skalę światową. W przypadku śluzowców takiego zagrożenia by nie było.

Zapewne na zniknięciu śluzowców najbardziej "zyskałyby" mikroorganizmy stanowiące ich pokarm, jednak i w tej dziedzinie nie bardzo wiadomo na ile presja tych "drapieżników" mikroświata jest znacząca i w jakim stopniu są one w stanie wpływać na populacje swoich ofiar.

Nagłego wymarcia tych organizmów ludzkość z całą pewnością by nie zauważyła. Śluzowce nie mają żadnego znaczenia gospodarczego - nie są ani przydatne człowiekowi, ani nie stanowią zagrożenia, ani dla człowieka, ani dla jego działalności. Ich brak zauważyłaby niewielka garstka specjalistów, może nieliczne laboratoria wykorzystujące śluzowce jako obiekty doświadczalne oraz meksykanie, którym zniknąłby jeden z ich przysmaków w postaci smażonej śluźni.

To bardzo niewielkie znaczenie śluzowców zarówno dla przyrody, jak i dla człowieka, po części stanowi odpowiedź na pytanie dlaczego są one tak mało zbadanymi organizmami. Człowieka interesuje, w zasadzie, tylko to co można zjeść, na czym można zarobić lub na czym można stracić, bo szkodzi jego gospodarce. Śluzowce są raczej organizmami dalekimi od tych dziedzin, żyją na marginesie, nie rzucając się zbytnio w oczy i nie wpełzają innym zbytnio w drogę. I może to jest właśnie ich siła, która umożliwiła im przetrwanie tak długiego okresu czasu?